Wyjazd na wiertnię – Rokietnica 5H

Dnia 21 marca obył się studyjny wyjazd członków koła na wiertnię Rokietnica 5H (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo), która znajduje się w miejscowości Przybroda k. Poznania. Koordynatorami wyjazdu były: mgr Monika Szokaluk oraz Ewelina Niklas.

Na początku uczestnicy zostali przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa na terenie wiertni, dowiedzieli się o parametrach otworu ,celu wiercenia oraz historii tego miejsca.

Ważnym elementem wyjazdu było zwiedzanie samej wiertni, z możliwością obserwacji pracy wiertaczy podczas wyciągania rur okładzinowych. Odwiedzili elektryka, który opowiedział nam m. in. co dzieje się podczas awarii prądu, jak i kiedy potrzebne są agregaty prądotwórcze na wiertni.

Geofizycy z Torunia przedstawili metody badań geofizycznych wykorzystywane na wiertni oraz w jaki sposób akutalne informacje n.t. przebiegu wiercenia są wyświetlane.

Ekspert od płuczki wiertniczej pokazał jakie płuczki są stosowane oraz jakie badania się wykonuje, zanim płuczka zostanie użyta w otworze.

Pracujący tam geolog przedstawił sytuacje litologiczną na obszarze i zaprezentował próbki urobku, który wybrano z otworu. Pokazał sposoby przechowywania urobku oraz opowiedział o problemach z dokładnym wymierzeniem miąższości warstw litologicznych. Był to ostatni punkt wyjazdu, po którym uczestnicy po krótkim marszu wrócili do Poznania.

Dziękujemy za możliwość zwiedzenia wiertni pracownikom firmy PGNiG!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *